sobota 30. července 2022

Šalvěj ananasová.

Dneska prší, nic nemusím, tak jsem se dostala k nastudování nějakých informací, k této zajímavé bylince. Tato rostlinka je vzdálená příbuzná šalvěje lékařské. Tato pochází z Mexika a Guatemaly. Je pravda, že roste jako z vody. Už ji podruhé přesazuji a nevím zda to bude stačit. Omamně voní, jen já si nejsem jistá, zda je to opravdu vůně ananasu.Je to určitě exotická vůně, ale nevím jak ji popsat. Necháme tedy ten ananas. Velmi krásné jsou na ní její trubkovité květy. Na stránkách ukocouradoma doporučují je ochutnat. Tak jsem to konečně zkusila a květ je velmi sladký a dobrý. Zajímavá zkušenost. Tato šalvěj u nás venku nepřezimuje. Musí se na zimu uložit domů. Si tedy říkám, kam to letos vše dám, ale určitě to chci zkusit. Chce světlé místo, může být i chladnější a na jaře seříznout, než půjde ven. Samozřejmě pozor na přemokření. V parném létě jako je letos to nehrozí, šalvěj musím denně několikrát zalít. A teď to nejdůležitější. Kromě krásné rostliny a atraktivních květů je to i léčivka. Mezi její nejvýraznější účinky patří její účinky antidepresivní. Působí i na bolesti žaludku. Když k ní přidáte meduňku nebo mateřídoušku máte výborný uklidňující čaj. Já teď k psaní tohoto článku mám jen čaj z této šalvěje a je fakt dobrý, má takový ovocný nádech. Lístky i květy této šalvěje můžete použít i na sladká jídla, ovocné saláty či jako ozdobu ,kterou pak sníte. Nejlepší využití je z čerstvé rostliny. A teď trochu botaniky, šalvěj pochází z rodu Salvia z čeledi chluchavkovitých (Lamiaceae). P.S. Vemte svůj oblíbený hrneček a užijte si jakýkoliv čaj. Obejděte svoji zahradu nebo balkon či terasu. Otrhejte mátu, meduńku, šalvěj, co máte, pokud nejste na čaje a bylinky, klidně dejte i kafe a nalaďte se do pohody.

Martej myrtolistá-Eugenia myrtifolia.

Kvetoucí martej.

Gaura lindheimeri- svíčkovec

Tuhle pro mě neznámou rostlinku jsem letos dostala od mého kamaráda Míly. Pak jsem ji i viděla jinde. Gaura pochází z Ameriky kde roste na travnatých prériích. Proto ji můžeme dát, musíme, na plné slunce a nemusí mnoho zálivky, spíš naopak. Pak kvete celé léto až do podzimu. A pěstujeme ji jako krátkověkou trvalku venku v záhoně, kde ji na zimu sestřihneme a přikryjeme chvojím a nebo v květníku na balkonech. Tam ji musíme přihnojovat. A na zimu také sestřihnout. Uvidí se zda vydrží.

pátek 29. července 2022

Ibišek-Hibiscus.

Mračňák- Abutilon.

Z třech mračňáků je momentálně tento nejhezčí a nejvíce kvete.

Psidium.

Letos má Psidium několik desítek kvítků. Je tedy možné, že by zase po letech mohly být nějaké plody. Budu doufat. Ale je opravdu osypané poupátky. Omlouvám se za některé mázlé fotky. Ale nejde to už smazat.