neděle 8. srpna 2010
Hoya-Voskovka
Čeleď: Asclepiadaceae-Klejichovité. Původ: Tento rod má asi 200 druhů,které nalezneme mezi jižní Čínou a východní Indií,Malajským souostrovím až po Austrálii. Světlo a zálivka. Teplé místo bez průvanu.Hodně světla, až slunce,ale ne na jižní stranu. Po odkvětu od podzimu ji stačí chladnější místo 10-15 stupňů.Při vyšších teplotách hůře nasazuje na květ.Během růstu a kvetení udržujeme stejnoměrnou vlhkost.Po odkvětu zaléváme méně.Hnojíme v sezoně jednou za dva týdny.Škůdci: Mšice a puklice. Poznámka: Voskovka se hodí buď jako pnoucí se rotlina směrem dolů nebo se vyvazuje do kruhu či k pevným tyčkám. Nikdy neodstraňujeme odkvetlé okolky.Jsou to zárodky příštích květů.A nikdy během nasazení poupat s rostlinou neotáčíme nebo ji nepřenášíme,poupata by mohla opadat. 9.8.Dneska jsem, jen tak spočítala pokojové rostliny co mám.Letos jsem totiž spoustu malých rostlinek tak různě uštipovala a také jsem několik rostlinek dostala a nějaké také zakoupila.A došla jsem k číslu 184 květin.Takže až začne podzimní stěhování kytek z balkonu(což už nebude, bohužel dlouho trvat) tak abych si vzala v práci dovolenou,abych to taky někam dala.
pondělí 14. června 2010
Kytky ze semínek
V tomto článku vám ukážu pár kytek,které jsem dostala jako semínka od mého kamaráda Míly (tímto mu ješte jednou děkuji)a ony mi začaly růst.Bohužel nemám všechny,některé mi po vyklíčení zase uschly nebo proste zanikly.Přiznávám,že radši pěstuji kytky z uštíplých větviček,pěstování ze semínek mi moc nejde.Ale i přesto se mi povedly vypěstovat dvě Albízie a Brachychiton acerifolius (lahvový strom).A zřejmě nějaký druh fíkusků (ztratila jsem papírek s názvem)z těch stejných semínek, mi vypěstoval další můj kamarád se kterým jsem"jela" s těmi semínky napůl.Pokud rostlinky dál porostou, časem je zase nafotím a dám na blog.A dodám i větší množství informací.Iva. 8.6.13 Od paní Jany z Hradce (skvělá pěstitelka a skvělý člověk,tímto ji zdravím a děkuji) jsem dostala ze semínka vypěstovanou rostlinku Cocolaba uvifera,česky mořské víno.Zatím vím,že chce opravdu teplo.Doufám,že mi třeba jednou i vykvete.Plody to by byl asi malý zázrak,ale třeba překvapí. Něco slov o Albízii: Albizia - patří do čeledi Mimosaceae. Albízie večer sklápějí své zpeřené listy. Rostliny v přírodě mají deštníkovitý tvar koruny, proto se jim říká deštníkovité akácie. Dá se pěstovat jako kbelíková rostlina, dorůstá asi 150 cm, na jaře rozkvétá žlutobílými květy. V létě se pěstuje na slunném místě, v zimě je optimální teplota 6 - 8 °C.Kdo má bezmrazou zimní zahradu, může pěstovat druh Albizia lophantha. Kvete od března do května krémově žlutými, až 8cm velkými květenstvími a při přezimování na světle neopadává. Je vhodná pro bonsaje. Albízie vyžaduje výsluní, horko. Horké léto a suchý podzim podporují vyzrání dřeva a založení květů pro následující rok. Substrát by měl být jednotný, TKS 2 s trochou zahradní půdy. V letních měsících udržujeme půdu rovnoměrně vlhkou. Postranní výhony odštipujeme, aby se vyvinula krásná korunka. Rostlina se musí zazimovat teprve tehdy, až venkovní teplota poklesne po -5°C. Přezimovat může na světle při teplotě + 2 až 8°C nebo ve tmě. Staré listy pravidelně opadávají. Zaléváme jen výjimečně. V březnu podle potřeby přesadíme.P.S. Moje Albizie neustále chtějí vodu.Jsou stále suché a to je pořád zalévám.
pondělí 15. března 2010
Aglaonema
Původ :Země jejího původu je východní Indie a Malajský poloostrov<.Je známo asi 50 druhů.V Evropě se pěstuje asi 6 druhů.Čeleď:Araceae-áronovité.Světlo a zálivka:Světlé až polostinné místo.Přímé oslunění škodí.Má ráda teplo 20-25 stupňů.Nemá ráda přenášení,otáčení.Vyžaduje spíše širokou nádobu.Je to rostlina s mělkým a plochým kořenovým systémem.V létě zaléváme hojně.V zimě jen mírně.Dobře roste na teplých a vlhkých místech. Mlžíme jen nepřímo,rosení způsobuje skvrny na listech. Poznámka : Rostlina kvete,ale v domácích podmínkách plodí jen vzácně.
Asparagus-Asparágus
Původně jsem asparágus měla jen v nekvetoucích kytkách.Jenže jsem od manžela nyní jeden dostala a je to zase jiný druh, než jsem doposud měla. Tak jsem se rozhodla pro samostatnou rubriku. Asparágus neboli ozdobný chřest je opravdu chřestovou bylinou z čeledi Asparagaceae-chřestovité.Původ:Jihovýchodní Afrika,Asie. Máme asi 300 druhů buď bylin nebo polokeřů.Jako zajímavost je ,že skutečné listy se proměnily v trny.To co považujeme za listy jsou vlastně přetvořené,postranní výhony.Světlo a zálivka:Světlo až polostín.Druh asparagus densiflorus je velmi nenáročný.Ostatní druhy jsou o něco náročnější na podmínky. Většina asparágusů nemá ráda příliš tmavé místo,přesušení kořenového balu a přílišné teplo.V létě můžeme rostlinu vynést ven.V létě zaléváme poměrně hojně. Poznámka:Pozor bobule jsou prudce jedovaté.Asparágus se používá jako zelený doplněk k řezaným květinám.
úterý 9. března 2010
Adiantum-Netík
Zjistila jsem,že moje oblíbené kapradiny nemám v článku nikterak rozdělené a popsané.A to i přesto,že mám několik druhů.Takže teď postupně dodám přesné popisy a fotky všech mých kapradin. Původ:Většina Netíků pochází ze stinných míst Jihoamerických deštných pralesů.V bytech se nejčastěji pěstuje A.raddianum. Světlo a zálivka: Tato kapradina má ráda teplo a vysokou vlhkost vzduchu.Místo může být stinné nebo polostinné.V přílišném světle netíku blednou listy.V zimě nesmí teplota klesnout pod 16 stupňů.Zaléváme poměrně hodně.Nesnáší přeschnutí kořenového balu.Při přeschnutí rychle vadnou listy a po několika hodinách usychají.Hnojit nemusíme nikterak intenzívně. Poznámka: Kapradiny mají rády těsné květináče.Nesnáší průvan.Vhodný do světlé koupelny či kuchyně.Já mám teď momentálně dva netíky.Jeden už poměrně dlouho.Málem mi zahynul,ale já ho celý ostříhala a dala jsem ho do kuchyně k oknu.Od té doby je čím dál hezčí a bohatší.Občas mu prostřihám suché větvičky.Chce opravdu hodně vody.Denně ho zalévám i 2x.
Nephrolepis-Ledviník
Původ:Ledviník pochází z tropů Jižní Ameriky.Je to jedna z nejoblíbenějších kapradin pěstovaných v bytě.Známe asi 30 druhů.Světlo a zálivka: Rostlina má ráda hodně rozptýleného světla,ale snese polostín i stín.Má rád pokojovou teplotu.V zimě může být nižší 16-18 stupňů.Zálivka v létě hojná,v zimě slabší.Bal nesmí přeschnout.Na příliš suchém a tmavém místě opadávají listy.Hnojíme v sezoně každých 14 dní. Poznámka: Velmi efektně vypadá v závěsných nádobách.V horkých dnech můžeme rosit.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)