pondělí 3. listopadu 2008

Cymbidium-člunatec

Původ:Cymbidie pocházejí z Asie a Austrálie. Jsou kéříkovitého vzrůstu,výška 50-100 cm podle druhu. Světlo a zálivka: Velmi světlé až mírně slunné místo a vzdušné.Nedáváme na parapat nad topení.Vyžadují poměrně dost vody,ale voda nesmí zůstávat v misce.V zimě zaléváme jen málo.Postřikovat můžeme listy, ne květy.V létě je dobré Cymbidii umístit na zahradu do polostínu.Tedy pokud máme zahradu.Teplota v době kvetení 18-20 stupňů.Po odkvětu teplota 8-12 až 15 stupňů.Kvetení: Cymbidie většinou kvetou z jara,některé na podzim až v zimě.Mají hroznovité květenství.Rozdíl mezi denní a noční teplotou je vhodný pro nasazení květů.Po nasazení květů dáme do teplejší místnosti.Hnojíme ve slabých dávkách. Škůdci: Pozor na svilušky.

úterý 24. června 2008

Kohleria-Kohlerie

původ: Kohleria pochází z horských oblastí Jižní Ameriky.Existuje víc jak 60 druhů. Světlo a zálivka: Světlé,ale nikoli slunné místo je pro Kohlerie to nejlepší.Mají rady stálé mírné vlhko.Ale nemají se rosit.Nepotřebují mnoho tepla,ale v zimě by teplota neměla klesnout pod 15 stupňů.Pozor na zahnívání listů při kontaktu s vodou. Květy: Kohlerie kvetou bohatě a barva i tvar květů je různorodá.Většinou jsou květy trubkovité,červené,žlutooranžové a uvnitř skvrnité.Kvetou většinou od března do října. Poznámka: Rostlina tvoří zhustlé kořenové oddenky a jimi v zimě, když odumřou nadzemní části přežívá.Není třeba se znepokojovat když na podzim Kohleria uvadá.To pak můžeme květináč uložit na chladnější místo 10-15 stupňů i na tmavší místo.Na jaře hlízy přesadíme do čerstvé zeminy. Množení: Buď množíme z jara před přesazením do nové hlíny ,kdy hlízy rozdělíme nebo vrcholovými řízky z narostlé rostliny. Já mám Kohlerii uštíplou z jiné už narostlé Kohlerie.Zakořenila krásně ve vodě. Nedávno jsem získala od mého kamaráda Františka dva další druhy Kohlerií.A už jedna z nich kvete.13.7.14 Navíc je dvoubarevná.

sobota 26. ledna 2008

Zamioculcas

čeleď: Araceae-áronovité. Původ: Zamioculcas pochází ze Zanzibaru a Tanzanie.Patří do čeledi áronovitých. Světlo a zálivka: Zamioculcas může být na dobře osvětleném stanovišti,má rád rozptýlené světlo,zároveň dobře roste i na hůře osvětlených místech.Zde ho méně zaléváme.Má rád teplo 20-25 stupňů, v zimě trochu chladněji.Zálivka nemá být příliš vydatná-to pak žloutnou listy a zahnívají.Snáší i krátká období sucha.Pozor, nemá rád přímé slunce.Poznámky:Zamioculcas neroste moc rychle,ale dosahuje poměrně velkých rozměrů.Proto potřebuje velký a stabilní květináč.V pokojových podmínkách kvete jen vzácně. Já mám Zamioculcas asi dva roky.Dostala jsem ho od své kamarádky.Přesazovala ten svůj a tak mi kus oddělila.Mám ho na docela tmavém místě v obývacím pokoji.Byl stále stejný,ale asi před 3 týdny jsem si všimla že vyráží nový list.Takže mám radost,že se konečně hnul i na tom tmavším místě.Doufám,že mi taky hodně naroste.Iva

pátek 11. ledna 2008

Kalanchoe-Kolopejka

Čeleď: Crassulaceae-tučnolisté. Původ: Kalanchoe pochází z horských oblastí severního Madagaskaru.Tato tučnolistá rostlina patří k nejprodávanějším kvetoucím rostlinám, pochopitelně i kvůli své nenáročnosti. Světlo a zálivka: Místo může být celý rok světlé i slunné.V létě těmto kytkám svědčí letnění venku.Během října vyžaduje tato rostlina denně 9-10 hodin tmy, aby mohla vytvořit květy.Kvete převážně v zimních měsících,ale není to pravidlo.Udržujeme stále mírnou vlhkost.Rostliny nesnášejí přeschnutí balu.Přezimovat můžou v chladnější místnosti.Hnojíme v sezoně,od října do začátku kvetení jen občas.Je mnoho barev květů.Žluté,červené,růžové,oranžové. Rozmnožování: Vrcholovými řízky v létě. Poznámka: Déle pěstovaná rostlina v bytě většinou dobře roste, ale nekvete..Pokud chceme, aby kvetla dáme ji do chladnější místnosti. Kolopejka je navíc rostlina krátkého dne, takže aby znovu kvetla musí mít po dobu 4-6 týdnů světlo jen 8-10 hodin denně. Po zbytek dne ji můžeme překrývat, třeba krabicí.Rostliny se mohou po odkvětu seřezávat.Většinou tato rostlina netrpí škůdci ohrozit ji může jen příliš vlhký substrát ,který může zapříčinit hnilobu stonku a kořenů. Druhy: Ne všechny druhy Kalonchoí se pěstují kvůli květům.Např.Kalanchoe tomentosa se pěstuje kvůli plstnatému listu.Také existuje plazivá Kolopejka a to je Kalanchoe "Tessa".Má zvonkovité květy.