úterý 3. července 2007

Punica granatum-Granátovník

Čeleď: Punicaceae-marhaníkovité. Původ: Granátovník pochází z částí Asie odkud se rozšířil do celé Asie a jižní Evropy.Je to subtropická rostlina.Světlo a zálivka:Granátovník má rád slunné místo.Po ledových mužících ho můžeme umístit ven.Zálivky může mít méně, je odolný vůči suchu.V polovině září začíná období klidu,kdy rostlině opadají listy.V tomto období umístíme rostlinu do chladnější místnosti 8-10 stupňů.Zaléváme málo.Nové listy začínají rašit v únoru a pak můžeme rostlinu vrátit do tepla. Květy a plody:Květy jsou šarlatově červené a vydrží dlouho.Většinou kvete celé léto.Plody jsou jedlé, ale v domácích podmínkách většinou nedozrají.V našich podmínkách kvete a plodí jen zakrslá forma "Nana". Poznámky:Slabé výhonky vystřihujeme a tvarujeme pěknou korunku.Můžeme z něho vytvarovat pěkný keř nebo stromeček.

čtvrtek 28. června 2007

Adenium obesum-pouštní růže

Adenium je sukulent a pochází z tropické Afriky a z ostrova Sokotra.Název dostalo podle místa svého objevení poblíž přístavu Aden.Na ostrově Sokotra dosahuje Adenium až 5 metrů výšky.světlo a zálivka:Kvetoucí rostlina snáší po celý rok plné slunce.V létě potřebuje dostatečnou zálivku a každé dva týdny přihnojení.V zimě potřebuje chladnější místo, asi 12 stupňů a méně zalévat.Pokud bychom v zimě nezalévali mohou opadat listy.Pozor na mokro a chlad.Vede k hnilobě.Pokud je adenium v letních měsících pěstováno venku, pozor na teplotu pod 15 stupňů celsia po delší dobu.Adenium na tyto chladné teploty reaguje opadem listů a květů.

Kaktusy a sukulenty

Kaktusy nejsou mojí silnou stránkou.Máme jich sice už několik, přesto se za kaktusáře nepovažuji.Kaktusy začal sbírat asi před pěti lety můj muž.Chtěl mít taky svoje kytky.Stejně se o ně starám já ,ale jsou to jako, jeho kaktusy.Na fotkách jsou to ty větší.Teď to chytlo naši starší dceru, a ta si neustále kupuje nové kaktusky.Nemáme žádnou odbornou literaturu přímo na kaktusy, takže u některých nevíme názvy.I přesto se u nás kaktusům docela daří.Každé léto je dáváme na balkon.Samozřejmě se musím hlídat abych je moc nezalévala.Hlavně v zimě.Máme je v ložnici kde je docela chladno.Kvete nám každoročně jen opuncie.A dceři letos kvetl jeden malý kaktus.Snad někdy později.Podle knížek naše kaktusy kvetou převážně ve starším věku nebo v určité výšce.Tak se nechám překvapit.

pondělí 25. června 2007

Psidium-Jahodový stromek

Původ: Psidium pochází z Číny.Je to zelený, rychle rostoucí keřík.Celý název je Psidium Cattleianum. Světlo a zálivka: Aby rostliny dobře rostly a plodily, potřebují dostatek světla a v době růstu dostatek zálivky.Rostlina může přezimovat při teplotě 10-15 stupňů.V zimě méně zalíváme. Květy a plody: Květy jsou bílé a vyrůstají v paždí listů.Plody jsou bobule, až do velikosti meruňky, v barvě žluté,oranžové nebo červené.Mají bílou, až červenou dužinu,příjemně nakyslou,chuti po jahodách.Rostlina kvete již druhým rokem.Plody dozrávají asi 4 měs.po odkvětu.Poznámka: Psidium dobře snáší řez a tím zároveň keřík tvarujeme a nutíme k tvorbě plodonosných větviček.Já mám Psidium od loňského léta.Musím ho dost zastřihávat, protože roste tak všelijak.Zatím rostlina nekvetla.Mám ji na okenním parapetu.I v zimě při normální pokojové teplotě.Psidium je dobré letnit.Má pak tmavší listy a celkově je to pro rostlinu dobré. 8.6.13.Od paní Jany z Hradce jsem dostala další druh Psidia.Jana je velký pěstitel, všech možných a pro mě neznámých subtropických rostlinek.Její balkon nemá chybu a jsem moc ráda,že se známe.Přesný název je Psidium Qujava.Pochází z Kolumbie.V zimě chce samozřejmě chlad a plodit by mohlo třetím rokem.No uvidíme.

středa 20. června 2007

Brungmansia-Durman

Čeleď: Solanaceae-lilkovité. původ: Durmany pocházejí z And.Původně bylo pět druhů,které se snadno kříží mezi sebou a tak vznikájí další kříženci. světlo a zálivka: Durmanům se daří v létě venku na teplém slunném místě.Je potřeba pravidelně zalévat a hnojit,aby Durmany nabrali sílu k pozdějšímu kvetení. přezimování: Před prvními mrazíky přeneseme Durman domů.Zde ho udržujeme téměř v suchu a v chladu.Listy opadají ale trochu světla stonek potřebuje.V zimě též Durman sestřihneme.Na jaře přesadíme do živné půdy. poznámka: Durman je ve všech částech jedovatý a zvláště jedovaté jsou květy a semena.Proto pozor,hlavně na děti.Květy jsou bílé,růžové,žluté,oranžové a oranžovo červené. Vyjímkou mezi durmany v pěstování je Brugmansia sanguinea-červený durman.Ten většinou kvete pozdě až po přemístění domů.Nekvete, nemá li na podzim hodně světla,tepla a vody.23.8.8.08 Letos jsem si pořídila ještě jeden durman.Listy má žíhané a kvést by měl oranžově.Ale asi letos nepokvete.Sice hodně vyrostl,ale je skoro konec srpna tak ty květy nevím,nevím.Tak se aspoň budu moc těšit na příští rok, to už určitě pokvete.18.7.09 Durman už letos kvetl a měl oranžové květy.Ted kvete znovu a je žlutý.

středa 6. června 2007

Passiflora-Mučenka

čeleď: Passifloraceae-mučenkovité. Původ:Mučenky jsou tropické liány.Pocházejí z teplých oblastí Ameriky.Světlo a teplota: Mučenky mají rády dost světla.Proto je pěstujeme co nejblíže k oknu.Můžeme je i letnit.V zimě mají rády spíše chlad, snesou teplotu i 5 stupňů. Mají rády těžkou jílovitou půdu třeba ze zahrádky.V kupovaných substrátech dobře rostou, ale málo nakvétají. Poznámky- Mučenkám musíme zajistit oporu..Můžeme je i motat do kruhu.Mučenek je několik druhů.Např.Mučenka jedlá.Jmenuje se Passflora edulis a plody se jmenují maracuja.Dále máme žlutě kvetouví Mučenka.Mučenka citrina.Ta je obzvlášt vhodná na točení do kruhu.Také mučenku Victoria.Ta má pestrobarevné květy.Mučenka Hasse.Bujně kvetoucí mučenka s modrobílými květy,Mučenka Aurantia s oranžovými květy.Mučenka Corulea která může být v létě venku.A královská obří Mučenka.Její květy mají až 10 cm v průměruA další.Těch druhů je samozřejmě víc.Já mám Mučenku citrinu viz foto.Pak královskou obří Mučenku a Mučenku jedlou.Ty zatím jen rostou, ještě nekvetly.Kvete jen citrina a to neustále.Je opravdu vhodná pro někoho, kdo má rád kvetoucí kytky a žlutou barvu.

Kapradiny

Kapradiny jsou nejstarší skupinou rostlin.Vyskytovaly se už v prvohorách.Rostou nejčastěji ve vlhkých a stinných lesích.Proto se i v bytě nejlépe cítí v mírném polostínu.Kapradiny vyžadují vysokou vlhkost vzduchu 60-80 procent.

Abutilon-mračňák

čeleď: Malvaceae-Slézovité. Původ: V tropických a subtropických oblastech roste přibližně 150 druhů.Existuje mnoho druhů a odrůd.Listy mohou být světle zelené,žíhané či se skvrnami.Květy jsou zvonkovité v odstínech růžové,červené,bílé,žluté i dvoubarevné.Světlo a zálivka: Mračňák má rád světlo.V létě ho můžeme umístit venku.Slunce mu uškodí jen při nedostatku vody.Přezimovat na světle,ale v chladu.Dá se dobře tvarovat.Po zimě ho můžeme sestříhat.Opět nám obrazí.V létě musíme bohatě zalívat i přihnojovat..V zimě můžou opadat listy.Na jaře opět vyraší.V zimě i méně zalíváme.Optimální teplota v zimě je10-16 stupňů.Při vyšších teplotách hrozí napadení sviluškami. Škůdci: Pozor na svilušky, molice a mšice.Poznámky:Převislý mračňák Abutilon megapotanicum pochází z Brazílie.Je vhodný na zavěšení na balkony, verandy. Mračňák s žíhanými listy je pro tuto zvláštnost oblíben.Tato skvrnitost je způsobena tzv.mozaikovým virem.Pokud zajistíte Mračňáku dostatek živin a bohatou zálivku, může vám narůst až do dvou metrů.Já mám několik mračňáků.Mám červeně kvetoucí,oranžově,žlutě a ten převislý.

Dendrobium nobile-Stromobytec

Původ: Dendrobií je asi 200 druhů.Nachází se mezi Himalájemi,jižním Japonskem a Novým Zélandem.Druhy z chladnějších oblastí mohou snadno kvést jako pokojové rostliny.Jedná se o kultivary Dendrobium nobile.Její květy jsou většinou růžově,fialově bílé.Většinou se musí podpírat. světlo a teplota:Pro kvetoucí rostliny se hodí vzdušné světlé místo s teplotou okolo 18 stupňů nebo méně.Kořeny jsou citlivé na mokro.Období klidu má koncem léta, kdy jí dopřejeme 6 až 8 týdnů klid.V období klidu málo zaléváme.Jakmile vyrazí pupeny rostlina potřebuje víc tepla a vody. poznámky: V 18 století se v Londýně velkou senzací stalo prodej Dendrobium schroedera.Tuto orchidej bylo možno koupit jen s lidskou lebkou na níž vyrostla.Tak zněl požadavek domorodého kmene,jejího prvního vlastníka. 21.4.10 Konečně první náznak květu za dobu co Dendrobium mám.Zatím jen poupátko.

Hibiscus-Ibišek

Čeleď:Malvaceae-Slézovité. Původ: Ibišek neboli latinsky Hibiscus rosa patří k velmi oblíbeným a pěstovaným rostlinám.Pochází pravděpodobně z Číny,ale najdeme ho ve všech tropických zemích.Je to stálezelený keř.V tropech dosahuje Ibišek až 5 metrů.Původní barva Ibišku byla růžová a květ jednoduchý.Nyní je škála květů mnohem rozličnější. Světlo a teplota: Ibišek má rád dostatek světla a tepla avšak bez přímého slunce.V létě můžeme Ibišky letnit na balkonech či v zahradě.Pro přezimování je ideální teplota 12-15 stupňů.V teple mohou opadat listy a Ibišek rychle a nezdravě roste. Je potřeba přiměřeně bohatou a pravidelnou zálivku. Skůdci a poruchy kvetení: Jako škůdci hrozí svilušky a venku mšice.Opad poupat může být způsobenu vyschnutím kořenového balu,nedostatečnou výživou nebo náhlou změnou místa ,teploty.Pro následné kvetení je potřeba Ibišky z jara únor,březen docela radikálně sestříhat. Poznámky: Ibišky se dají velmi dobře tvarovat.Moc hezké jsou Ibišky na kmínku.Některé Ibišky mám jako nekvetoucí.Líbí se mi jen jako keře.Ty menší sestřihávám kvůli tomu ,aby kvetly.Já mám 9 ibišků.Tři kvetoucí červeně.Jeden jednoduchý.Žlutý ten ještě nekvetl, dostala jsem ho v loni.Růžový a taky dva oranžové.Jeden ještě nevím barvu.A dva co nekvetou..Doufám, že toto léto pokvetou všechny a pak dodám další fotky.

úterý 5. června 2007

Phalaenopsis-Můrovec

Původ rostliny: Můrovců dnes známe 55 druhů.Pocházejí z tropické Asie,Indonésie a Oceánie.Můrovce rostou epifyticky,nejraději v korunách stromů,chráněné před sluncem.Dnešní hybridy můrovců jsou vhodné i pro pěstování v bytech. Zalévání: Pozor na velké přemokření kořenů.Radši spíš sušší substrát,než příliž mokrý.Někdy se doporučuje místo zálévání ponořit orchidej na půl hodiny do vlažné vody,aby si kořeny načerpaly potřebnou vlhkost,pak necháme okapat a zas necháme vychnout.Pozor nesmí se namočit "srdíčko" orchideje.Pak by nám orchidej uhnívala.Ani nerosíme do srdíčka. Kvetení: Květy na těchto orchidejích vydrží i několik týdnů.Po odkvětu sestřihneme,ale necháme asi třetinu stonku,protože mají často očka k novým výhonům.Taktéž se doporučuje pokud chceme ,aby orchidej kvetla i 2x za rok nenechat květy příliš dlouho.Prostě je odstřihnout jěště kvetoucí. Světlo a teplota: Můrovec má rád světlo,ale ne přímé slunce.V létě vyžaduje teplotu mezi 20-25 stupni celsia.I když nemá období klidu v zimě vyžaduje nižší teploty 18-20 stupňů.Nižší teplota v zimě ovlivňuje kvetení.Pokud rostlina nechce kvést, dáme ji na pár týdnu do chladna.Asi 13 až 15 stupňů.Rostlina má ráda vysokou vzdušnou vlhkost asi 70%. Jako škůdci se mohou vyskytnout svilušky a třasněnky. Můrovce hnojíme zředěným hnojivem pro orchideje. Poznámky:Tato rostlina je velmi oblíbená do květinových vazeb,zejména do svatebních kytic.Můrovec nemá rád časté přesazování.Posledním hitem je i žlutý falenopsis.Jěště jsem se snažila vypátrat jestli má být orchidej v bílém pruhledném květináči.V obchodě nám řekli,že ano ,že bude mít velké květy.Jenže ani v jedné knížce není tato orchidej v průhledném obalu a ani na různých stránkách to nikdo nepropaguje.Vím jen, že se nesmějí polámat kořeny,ale ozdobný květináč si klidně můžeme pořídit.Kvůli kořenům o trochu větší.

pondělí 4. června 2007

Literatura o pokojových květinách

Kromě pěstování rostlin, je můj koníček i "sbírání "knížek o pokojových rostlinách.Velmi ráda si je prohlížím a čerpám z nich inspiraci.Občas se mi stane, že po prohlížení zmíněných knížek jdu, a začnu ostřihávat svoje kytky a tak podobně.Zde uvádím všechny knížky, které mám.Je jich samozřejmě daleko víc, ale jak i u rostlin, jsem vybíravá a nechci každou.Takže vám je jen ve stručnosti představuji .Mezi dvě nejlepší patří :Bydlíme s květinami a Pokojové rostliny Encyklopedie.

Název knížky: 365 tipů pro pokojové rostliny.
Napsal Helmut Jantra.Má 143 stran.Dost obrázků a hlavně dost informací o škůdcích a chorobách.Dobrá knížka pro toho kdo hledá hodně informací o kytkách.Vydalo nakladatelství Ikar.
1


Název knížky:Pokojové rostliny Encyklopedie
Napsal Nico Vermeulen.Má 320 stran.Obrázků je tu opravdu hodně.Informací je ještě víc a dost podrobné. Dobrá a zajímavá knížka.Vřele doporučuji.Má i zajímavou vazbu.Vydalo nakladatelství Rebo.
5


Název knížky:Rostliny v interiéru.
Napsal Roy Lancaster.Má 128 stran.Knížka spíš jen pro prohlížení fotek pokojových rostlin,ale dají se zde najít fotky kytek, které jinde nejsou.Vydal Knižní klub.
1


Název knížky: Pokojové rostliny.
Napsala Anja Flehmingová.Má 156 stran.Zde jsou hlavně pěkná aranžmá kytek.Pro pokochání ideální.Fotek je tam hodně.Vydalo nakladatelství Svojtka&Co.
2




Název knížky: Jak pěstovat pokojové rostliny.
Napsal Jurgen Wolf.Má 279 stran.Vcelku zajímavá knížka.Patří mezi ty lepší, z těch co jsem zatím viděla.Vydalo nakladatelství Svojtka &Co.
4


Název knížky: Velká kniha pokojových rostlin.
Napsala Malgorzata Augustynová.Má 191 stran.Taky pěkná knížka.Vydalo nakladatelství Priroda.
1


Název knížky: Balkonové rostliny.
Napsala Halina Heitzová.Má 239 stran.Spousta fotek,inspirací a zajímavého čtení o pokojovkách, které mohou v létě ven i o ostatních kytkách.Vydalo nakladatelství Jan Vašut.
1


Název knížky: Bydlíme s květinami.
Napsala Margot Schubertová.Má 320 stran.Opravdu skvělá knížka.Zde najdete skoro vše.Doporučuji všem.Je zde asi 500 fotek a hodně pěkného a zajímavého čtení..Vydalo nakladatelství Perfekt.
7


Název knížky:Encyklopedie Orchideje
Napsal Zdeněk Ježek.Má 304 stran.Dost podrobná knížka pro pěstitele orchidejí.Spousta fotek a informací.Zajímavé informace pro ty, kdo se o orchideje zajímají trochu více.Vydalo nakladatelství Rebo.Také v zajímavé vazbě.
4


Název knížky:Pokojové rostliny-Fotografický atlas
Napsala Anna Skalická.Má 256 stran.Trochu jiná knížka, oproti mým předešlým.Je to spíše jen atlas rostlin, takže tam nejsou žádné informace třeba o škůdcích,zálivce atd.Jsou tam fotky kytek, které ani moc neznám nebo nejsou tak obvyklé v bytech.O to je to zajímavější prohlížení.Dostala jsem ji od mého muže na podzim k narozeninám.Vydalo nakladetelství Aventinum s.r.o.
5
Název knížky:Encyklopedie kaktusů
Napsal Libor Kunte.Má 288 stran.Podrobná knížka o kaktusech se spoustou fotek.Kaktusy jsou zde rozděleny podle místa odkud pocházejí např.Bolívie atd.Pro kaktusáře opravdu dobrá.Vydalo nakladatelství Rebo.
1
Název knížky:Pěstujeme pokojové rostliny
Napsala Lýdie Konečná.Má 139 stran.Docela zajímavá knížka se spoustou fotek méně náročných kytek.Hlavně je zajímavá tím,že je focena v českých bytech.Takže se každý může kouknout, jak to jde u jiných.Což se mi líbí.Někdy jsou fotky kytek sice úžasné,ale v našich podmínkách takhle nikdy nenarostou.Tady jsou fotky moc pěkné a uvěřitelné.Vydalo nakladatelství Knižní expres s.r.o.
1
Název knížky:Pokojové rostliny-rostliny v bytě
Knížka je převzata z maďarského originálu.Má 120 stran.Taková normální knížka o kytkách.Byla za 135 kč, tak jsem ji musela koupit.Má spoustu fotek,stručné informace o kytkách.Není tam mnoho informací např.o škůdcích a jiných , je spíše na prohlížení .Vydalo nakladatelství Svojtka&Co.
1

Název knížky:Orchideje
Napsal Martin Zoun.Má 303 stran.Je o orchidejích ,které jsou vhodné k pěstování v našich bytových,běžných podmínkách.Je plná nádherných fotek.I důležitých informací ke každému z popsaných druhů.Pro milovníky orchidejí fakt pěkná knížka.A pro ostatní inspirující knížka k pořízení si orchideje do bytu.Vydalo nakladatelství Computer Press,a.s.

Název knížky:Pokojové rostliny
Knížku napsal Jiří R. Haager a Romana Rybková.Je zařazena jako Ottův atlas.Má 400 stran.Pro mě úžasná knížka plná neznámých rostlin.Tak půlku rostlin vůbec neznám.Takže dobrá inspirace pro nákup neznámých rostlinek.Samozřejmě spousta nádherných fotek i v netradičním pojetí.Kytky jsou vyfoceny tak trochu jinak, nebo jsou nafoceny méně známe druhy určitých květin.Každopádně velká a obsažná knížka.Určitě stojí za přečtení.Vydalo Ottovo nakladatelství.


Název knížky:Pokojové rostliny
Knížku napsala Angelika Throll.Má 328 stran.Poměrně přehledná knížka,plná velmi pěkných fotografií.Jsou v ní všechny známe rostliny ,pěkně rozdělené.I dost informací o pěstování,škůdcích atd.Vydalo nakladatelství Dobrovský-Beta, Ševčík.


Název knížky: Pestrý svět sukulentů
Knížku napsali a nafotili manželé I+J Jandovi ve spolupráci s panem V.Zatloukalem.Má 159 stran.Fantastická knížka o sukulentech.Manželé Jandovi pěstují sukulenty už 30 let a v knize to je znát.Pokud můžete knihu si kupte.Jedna z mých nejlepších.Je plná nádherných fotek.Vydalo nakladetelství Agentura Rubico s.r.o



Název knížky: Pokojové rostliny (hezký domov)
Knížku napsala Ursula Braunová-Bernhartová.Má 142 stran.Vcelku pěkná knížka o pokojovkách a kdo je šikovný a rád tvoří,tak v ní najde spousty nápadů ,jak vylepšit třeba květníky atd. Velice pěkné fotky interiérů s květinami.Vydalo nakladatelství Príroda, s.r.o. Bratislava.



Název knížky: Pokojové rostliny (krása v květech i listech....)
Knížku napsala Halina Heitzová. Má 240 stran. Jedna z lepších knížek o pokojovkách.Hodně obrázků i podrobné popisy rostlin. I spousty rad jak mít pěkné rostliny. Vydalo nakladetelství Vašut s.r.o. České vydání upravil a doplnil Václav Větvička ředitel botanické zahrady UK v Praze.


Název knížky: Orchideje.
Knížku napsal Jorn Pinske. Kniha je brožovaná a má 95 stran.Velmi pěkná brožura o orchidejích. O těch nejznámějších tam najdete vše.Včetně informací o škůdcích ,výživě a dalších podrobnostech ohledně pěstování orchidejí.Velmi pěkná.Vydalo nakladatelství Rebo cz.



Název knížky: Pokojové rostliny.
Ze španělského originálu přeložila Alena Kučerová.Kniha je brožovaná a má 95 stran. Knížka byla poměrně levná, tak jsem si ji koupila. Jsou v ní hlavně rady ohledně zálivky, substrátu. Fotky těch základních pokojových rostlin.Vydalo nakladatelství SUN .s.r.o.

pondělí 7. května 2007

Saintpaulia-Africká fialka

Fialky pochází z východoafrického pohoří Usambara, kde roste asi 21 druhů. Čeleď: Gesneriaceae-podpětovité. Světlo a zálivka: Místo by mělo být světlé, ale bez přímého slunce.Vhodné je např. okno na východ.Fialky bychom neměli zalévat shora.Je lepší zálivka do misky.Jinak hrozí uhnívání "srdíčka".Když rostlina nekvete, zaléváme méně.Na slunném stanovišti se na listech vytvářejí žluté skvrny.Vodní kapky zase způsobují na listech hnědavé skvrny.Pokud budeme fialky přelévat začnou nám měknout listy a opadavát. Poznámka: Fialky se velmi snadno množí listovými řízky,které dáme buď do vody nebo do písčité zeminy.Barva květů je velmi pestrá. Škůdci a choroby:Je potřeba odstraňovat odumřelé části rostlinky, jinak hrozí napadnutí plísní šedou.Ochranou proti plísni je zlepšit větrání a snížit vlhkost vzduchu.Rostliny by neměly stát příliš blízko sebe.

Ficus-Fíkusy

Fíkusy najdeme ve Středomoří, v Africe i Asii. Známe asi 800 druhů, z nichž některé dorůstají obrovských rozměrů, jiné se plazí při zemi. Banyán(Ficus benghalensis) patří k největším stromům na světě. Je sice "jen" 30 metrů vysoký, ale svými tlustými vzdušnými kořeny se může rozrůst jako kus lesa, který pokryje plochu o průměru 200 metrů.čeleď: Moraceae-morušovníkovité. Světlo a zálivka. Pestrolisté odrůdy potřebují více světla a tepla.V létě by stanoviště mělo být vzdušné a světlé, nikoli přesluněné.Letnění venku se většinou nedoporučuje.V zimě potřebuje Fíkus stálou teplotu min.16 stupňů.Zelenolisté odrůdy jsou vděčné za rosení na jaře, v době rašení listů.Samozřejmě všechny druhy jsou vděčné za časté rosení s vyjímkou vegatačního klidu.Od začátku rašení dopřáváme bohatou zálivku.V zimě udržujeme jen mírně vlhké. Mezi nejvíce pěstované patří: Ficus benjamina,Ficus lyrata,Ficus elastica,plazivý Ficus pumila a mnohé další. Fíkusy se dají velmi dobře tvarovat.Některé se pěstují jako bonsaje. Škůdci a choroby: Příliš teplé místo se suchým vzduchem přináší puklice a mšice, přeslunění svilušky a třásněnky.Musíme zvýšit vlhkost vzduchu,častěji rosíme a v nejhorším případě použijeme chemii.Svěšení spodních listů znamená příliš teplé stanoviště v zimním období,žloutnoucí listy nabo černé skvrny znamenají poškození kořenů chladným substrátem a přemokřením půdy.